Cilj osnivanja Referentnog centra u Osijeku je pružanje sveobuhvatne podrške žrtvama i svjedocima, ali i građanima na području Osječko baranjske županije, što znači:
- osigurati psihosocijalnu podršku
- informirati žrtve o pravima
- osoba od povjerenja
- informirati građane o pravima,
- osigurati besplatnu – primarnu pravnu pomoć te pravno savjetovanje svim građanima sukladno Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći
- uputiti u druge institucije relevantne za njegov problem
Dolaskom korisnika u Referentni centar, djelatnici centra obavljaju razgovor sa žrtvom/korisnikom te se detektira problem ili problemi. Ovisno o problemu i potrebama žrtve/korisnika, djelatnici Udruge odgovaraju na upit i/ili usmjeravaju prema institucijama i organizacijama koji im mogu više pomoći u ostvarivanju njihovih prava. Uglavnom, osobe koje se obrate za pomoć pored pravne pomoći mogu ostvariti i emocionalnu podršku.
Regrutacija volontera i volonterki
Volonteri i volonterke u dogovoru s voditeljicom Ureda dogovaraju mjesto i vrijeme volontiranja te biraju volontersku poziciju. Ukoliko su pravnici po struci tada im se nudi mogućnost pružanja besplatne pravne pomoći uz mentorstvo voditeljice Ureda. Ovisno o odabranoj volonterskoj aktivnosti obavljaju pripremne radnje u smislu da traže rješenja za slučaj korisnika bilo da se radi o bpp-u ili žrtvi kaznenog ili prekršajnoga djela, kroz propise te mentoru ponude rješenje. Volonteri u zadano vrijeme šalju riješene vježbe koje po osobnom dogovorenom dolasku individualno obrazlažu. Volonteri vode bilješke o volonterskim aktivnostima u posebnoj bilježnici koju popunjavaju po završetku volontiranja, a koja ostaje u Uredu. U radu s korisnicima koriste naučene tehnike aktivnoga slušanja te usmjeravaju korisnika ka rješavanju problema. Volonteri također sudjeluju kao pomoć u organizaciji događaja poput okruglih stolova, konferencija te isto tako im se pruža mogućnost sudjelovanja na brojnim događanjima ispred Udruge.