Siguran izlaz

Volontiraj u Vukovaru

U uredu Udruge za podršku žrtvama i svjedocima u Vukovaru provodi se volonterski program osnovan s ciljem uključivanja pojedinaca u volonterski svijet putem kojeg se pruža podrška žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja na području Vukovarsko-srijemske županije. Volonteri i volonterke tijekom volontiranja imaju prilike saznati i naučiti više o pravnom okviru koji je dostupan žrtvama i svjedocima te upoznati se s radom organizacija civilnog društva u Republici Hrvatskoj. Volontiranje se odvija u prostorima Ureda, a po potrebi i na drugim lokacijama prema prethodnom dogovoru s voditeljicom Ureda.
Ciljane skupine osoba kojima se pruža pomoć volontiranjem su žrtve i svjedoci te oštećenici svih kaznenih djela i prekršaja s naglaskom na nasilje u obitelji.

Cilj osnivanja ureda u Vukovaru je pružanje sveobuhvatne podrške žrtvama i svjedocima, ali i građanima na području Vukovarsko-srijemske županije, što znači:

  • osigurati psihosocijalnu podršku
  • informirati žrtve o pravima
  • osoba od povjerenja
  • informirati građane o pravima,
  • osigurati besplatnu – primarnu pravnu pomoć te pravno savjetovanje svim građanima sukladno Zakonu o besplatnoj pravnoj pomoći
  • uputiti u druge institucije relevantne za njegov problem

Dolaskom korisnika u ured, djelatnici obavljaju razgovor sa žrtvom/korisnikom te se detektira problem ili problemi. Ovisno o problemu i potrebama žrtve/korisnika, djelatnici Udruge odgovaraju na upit i/ili usmjeravaju prema institucijama i organizacijama koji im mogu više pomoći u ostvarivanju njihovih prava. Uglavnom, osobe koje se obrate za pomoć pored pravne pomoći mogu ostvariti i emocionalnu podršku.

 

Regrutacija volontera i volonterki

Ured u Vukovaru provodi i njeguje volonterski program u okviru svog djelokruga. Regrutacija volontera i volonterki odvija se dva puta godišnje, u veljači i u rujnu. Poziv za volontiranjem diseminira se putem društvenih mreža, Volonterskog centra, stranica fakulteta, web stranice Udruge te suradnika.

Regrutacija se sastoji od:

  • objava poziva na volontiranje
  • selekcija kandidata i kandidatkinja
  • edukacija kandidata i kandidatkinja

 

  1. Objava poziva za volontiranje

Poziv za volontiranjem se objavljuje na društvenim mrežama, lokalnim portalima i medijima, studenskim udrugama, volonterskim centrima te obično traje od 15 do 30 dana ovisno o broju prijavljenih volontera. Nakon regrutacije, dakle određenog broja zaprimljenih prijava na volontiranje prelazimo u drugu fazu dakle proces selekcije volontera.

  1. Selekcija prijavljenih kandidata

Selekcija prijavljenih kandidata na volontiranje odvija se na način da nakon što se zaprime sve prijave, obavijeste se prijavljeni kandidati i kandidatkinje o terminima dolaska na strukturirani intervju. Intervju vodi voditeljica ureda zajedno s izvršnim direktorom te se na posebnom obrascu bilježe po zadanim pitanjima dojmovi i ocjene kandidata ovisno o dobivenim odgovorima. Nakon što završe sa strukturiranim intervjuom sastavlja se lista i vrši se evaluacija prijavljenih kandidata za volontiranje te ih se obavještavao rezultatima.

 

  1. Edukacija

Edukacija je posljednji proces nakon što su odabrani kandidati za volontere. O vremenu i mjestu održavanja edukacije svi odabrani kandidati se pravovremeno obavještavaju. Edukacija traje dva dana, a sastoji se od pravnog i praktičnoga dijela te komunikacijskih vještina.

Nakon edukacije s volonterima i volonterkama dogovaraju se pojedinačni termini volontiranja te se nakon svakoga odrađenoga volontiranja bilježe volonterski sati te volonteri vode evidenciju volonterskih aktivnosti u posebnoj bilježnici (zadaćnici). Po prvom dolasku s volonterima se potpisuje ugovor o volontiranju, a nakon svakoga volontiranja vrši se evaluacija rada volontera u obavljanju volonterske aktivnosti.

 

Rad volontera i volonterki

Volonteri i volonterke u dogovoru s voditeljicom ureda dogovaraju mjesto i vrijeme volontiranja te biraju volontersku poziciju. Ako su pravnici po struci tada im se nudi mogućnost pružanja besplatne pravne pomoći uz mentorstvo voditeljice ureda. Ovisno o odabranoj volonterskoj aktivnosti obavljaju pripremne radnje u smislu da traže rješenja za slučaj korisnika bilo da se radi o BPP-u ili žrtvi kaznenog ili prekršajnoga djela, kroz propise te mentoru ponude rješenje. Volonteri u zadano vrijeme šalju riješene vježbe koje po osobnom dogovorenom dolasku individualno obrazlažu. Volonteri vode bilješke o volonterskim aktivnostima u posebnoj bilježnici koju popunjavaju po završetku volontiranja. U radu s korisnicima koriste naučene tehnike aktivnoga slušanja te usmjeravaju korisnika ka rješavanju problema. Volonteri također sudjeluju kao pomoć u organizaciji događaja poput okruglih stolova, konferencija te isto tako im se pruža mogućnost sudjelovanja na brojnim događanjima ispred Udruge.

 

Prava i obveze volontera i volonterki

Prava volontera i volonterki ureda Vukovar:

  • potvrda o stečenim vještinama i kompetencijama
  • upis u volontersku knjižicu
  • preporuka za posao
  • sudjelovanje na okruglim stolovima, predavanjima, edukacijama, radionicama…
  • mogućnost dodatnog angažmana (mentorstvo, sudjelovanje u dodatnim grupama, koordinator)

Obveze volontera i volonterki ureda Vukovar:

  • redovito volontiranje
  • redovito prisustvovanje sastancima volontera
  • redovito rješavati vježbe
  • čuvanje poslovne i etičke tajne
  • pomagati oko promoviranja volontiranja
  • pomagati oko akcija usmjerenih na senzibiliziranje javnosti o položaju žrtava i svjedoka u Republici Hrvatskoj
  • poštivati i provoditi kućni red
  • obavljati po potrebi i druge poslove prema uputi voditeljice ureda i/ili izvršnog direktora Udruge za podršku žrtvama i svjedocima

PREDNOSTI VOLONTIRANJA

 

Volontiranjem volonteri i volonterke podižu razinu znanja, vještina i kompetencija. Tijekom volontiranja potiče se mlade volontere i volonterke na preuzimanje i prakticiranje uloge aktivnog građanina/građanke u različitim dijelovima društvenog života i rješavanju pojedinih društvenih problema kroz volontiranje, to posebno može pomoći studentima u pronalasku posla te ujedno obogatiti njihov životopis. Isto tako sve dobne skupine mogu se prijaviti za volontiranje te proširiti svoja znanja i iskustva. Volontiranje je dobrovoljno te ga je lako uskladiti s ostalim obvezama, jedino što je potrebno je jaka volja i motiviranost za rad u pružanju podrške žrtvama i svjedocima.

 

Za više informacija o mogućnostima volontiranja u uredu Vukovar možete se obratiti na mail: vukovar@pzs.hr

Skip to content