Siguran izlaz

19. rujna obilježavamo 18 godina od osnivanja Udruge za podršku žrtvama i svjedocima! Hvala Daniela Čukelj, Helena Janković, Dario Mađaroš, Danijela Malečić, Tamara Manojlović, Branka Matanović, Srđan Milaković, Ognjen Plavšić, Antonija Probojčević. Martina Suljada i VlatkaVilhem,na promišljanju potreba u zajednici, davne 2006. godine.

Posljednjih 18 godina dogodio se velik pomak u razvoju naših programa i ureda. Od Udruge koja je nastala u Vukovaru, danas, 18 godina kasnije odgovaramo na potrebe u zajednici kroz urede u Vukovaru, Osijeku, Varaždinu i Zagrebu. Od pratnje korisnika na sudove, policiju, državno odvjetništvo i zavode za socijalni rad, do pružanja pravne pomoć i savjetovanja za sve žrtve i svjedoke svih kaznenih djela ali i one korisnike koji to nisu, ali su u potrebi za besplatnom pravnom pomoći, do psihološke i psihosocijalne podrške i pomoći, informiranja o svojim pravima, sastavljanja podnesaka prema javnopravnim tijelima. Otvorili smo i Savjetovalište za žrtve nasilja u obitelji u Varaždinu, nadogradili Nacionalni pozivni centar za žrtve i svjedoke kaznenih djela i prekršaja 116 006 na 24h liniju sve dane u godini, postali dio obitelji nacionalnih i međunarodnih mreža i platformi poput Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke i Victim Support Europe. Bilo je to, nadasve, razdoblje propitivanja važnosti neposrednog rada s korisnicima, važnosti pravnog savjetovanja kao zadovoljenja načela pristupa pravosuđu, te važnost utjecaja rada ureda u lokalnoj zajednici. Reklo bi se da je razumna prilagodba, a opet ostajanje u granicama vizije i misije osnutka iz 2006. godine, ono što je najvažnije dostignuće sva tri ureda.

Odgovor na probleme/nedostatke/izazove u lokalnoj zajednici preselili su se i na nacionalnu razinu, te mnoge preventivne aktivnosti prepoznate su na nacionalnoj razini. Pružanje podrške žrtvama kaznenih djela i nasilja u obitelji svakako je prepoznato i na europskoj razini, a tome u prilog govore posjete europskih institucija i organizacija našim uredima. Edukacije / treninzi i radionice kako za osobe starije životne dobi, osobe s invaliditetom, tako i žene i mlade, svakako govore u prilog tome da su uredi, izuzev pukog pružanja podrške i savjetovanja, postali relevantni u razvoju programa prevencije nasilja među osobama starije životne dobi, kao i nad mladima, kroz projekte i aktivnosti u svojim lokalnim sredinama. Od 2022. godine Udruga dodjeljuje Priznanje za unapređivanje sustava podrške žrtvama i svjedocima i pružanje podrške žrtvama i svjedocima kaznenih djela i prekršaja nasilja u obitelji.

Za kraj, treba spomenuti veliki i neprikosnoven utjecaj volontera na razvoj svih ureda, te mnogobrojne nagrade u tom smislu. Zato na kraju veliko hvala svim voditeljicama ureda, volonterima, suradnicima, članovima i prijateljima, te vjera u bolje sutra i neki novi rođendan. Pratite nas na našim društvenim mrežama, web stranici www.pzs.hr kao i ostalim kanalima promocije! Obratite nam se s povjerenjem i budite dio našeg historijata i naše sadašnjosti, ali i budućnosti.


Skip to content